O zájezdu
  
...Den za dnem
Místa
  
...Alcantara
  
...Liparské ostrovy
  
...Kalábrie
  
...Santa Maria
  
...Sicílie
  
...Syrakusy
  
...Taormina
  
...Tropea
  
...Vulcano
Zážitky
  
...Diskotéka
  
...Ledové koupání
  
...Výstup na Vulcano
  
...Výlet na Lipary
  
...Kalábrie 2004
Galerie
Autoři


Třídní výlet septimy do Kalábrie (6. - 16. IX. 2004)

Kalábrie je jedním z nejchudších krajů Itálie (s mizivým úhrnem srážek) a již odpradávna líhní mafiánských živlů. Kalábrie se stala místem, kde skupinka osmnácti studentů v doprovodu dvou třídních učitelů prožila nejen příjemné prodloužení prázdnin.

Příští rok bychom mohli vymyslet nějaký zájezd, co říkáte? Letošní septima jede do Kalábrie, vy byste mohli zakončit sextu taky takovým třídním výletem. Mohl bych vám zajistit nabídku od cestovní kanceláře za příznivější ceny. Tak takhle nějak to všechno začalo, tedy slovy tehdy ještě ne našeho třídního učitele Václava Kabíčka. Třída se nechala nadchnout několika návrhy (Španělsko, Řecko a nakonec i Itálie) a po krátkém váhání jsme se rozhodli pro cenově nejpříznivější a programem neméně lákavou variantu Itálie – Kalábrie. Kvůli problémům s počtem účastníků se termín posunul z června 2004 na 6. až 16. září 2004.

Následovala řada příprav, až najednou čas dospěl do bodu 6. září 8:30 ráno a z parkoviště u hasičů odjel luxusní autobus na čtyřiadvacetihodinovou cestu na jih Itálie. Během jízdy se nám pan profesor proměnil ve více než profesionálního průvodce a pečlivě nás seznámil s historií a zajímavostmi krajin, jež lemovaly naši cestu.

V noci jsme přejeli Apeninský poloostrov a ráno už se před námi konečně vynořilo Tyrhénské moře. Dopoledne jsme strávili na pláži „plni nadšení“ z krásného počasí, moře, písku a vesničky s pizzeriemi a dvěma obchůdky a vášnivě jsme vše vyhodnocovali. Pak v poledne následovalo ubytování a zabydlování do útulných apartmánů. Následujícího dne se většina z nás zabydlovala na pláži.

9. září nás naše budíky vzbudily ve 4:00, neboť nás čekal první a zároveň nejnáročnější fakultativní výlet – okruh po Sicílii. V autobuse a na trajektu jsme urazili velkou dálku, abychom se mohli poprvé zastavit u snad nejstudenějšího potůčku, jaký znám (a to jich znám hodně), který pramení na známé sopce Etně a prořezává pod jménem Alcantara úchvatné skalní reliéfy. Pokračovali jsme do města Taormina, kde jsme navštívili nejzachovalejší řecké divadlo na Sicílii s velkolepým výhledem na Etnu. Vyzkoušeli jsme si bezvadnou akustiku amfiteátru a prohlédli si město s „cornůtem“ v ruce. Následovala jízda na nejjižnější místo, ve kterém se většina z nás v životě ocitla, do města Syrakus, které leží na úrovni severní Afriky. Zde nás čekala procházka grandiózním antickým kamčeným útvarem zvaným Dionýsovo ucho, kam dříve uvrhovali zločince, následovalo velké divadlo (svého času prý mělo kapacitu 50.000 diváků) a mnoho dalších antických pamětihodností. V samotném městě Syrakusy jsme pak navštívili krámek výrobce papyru a zakoupili od něj obrázky malované na papyrus. Hned vedle se nám nabídl pohled na mohutný sladkovodní pramen vzdálený pouhých 20 metrů od moře. Pak jsme vstoupili do antického chrámu, v němž nechala historie stopy jaksepatří hluboké (zvláště pak románské a barokní přístavby).

Asi se nebudete divit, že po tak namáhavém dni (a ještě po návratu o půlnoci) si každý z nás přispal i přes předem jasně daný budíček (v 8:00). Další výlet do Tropey se nesl ve znamení nákupního šílenství na místním trhu, kde žádná prvotní cena není konečná a pak hezkého zakončení dne na pláži pod balkonem sebevrahů.

O výletu na Liparské ostrovy jsme se shodli, že byl nejlepší, a to i přes další vstávání ve 4:00, neboť v kom by nenechal doživotní zážitek například výstup na vulkán Vulcano, aroma sirného jezírka, či skoky do moře z výletní bárky.

Martin Leskovjan, student septimy